Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

28.08.2017 / Aj dohodárom môže vzniknúť nárok na úrazový príplatok

Aj dohodárom môže vzniknúť nárok na úrazový príplatok

Aj dohodárom môže vzniknúť nárok na úrazový príplatok

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnancov pracujúcich na dohodu – tzv. dohodárov, že v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania im môže vzniknúť nárok na úrazový príplatok. Ten im však vznikne len v prípade, ak im súčasne vznikne nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia a dohoda im v čase práceneschopnosti stále trvá. Na priznanie nároku je tiež potrebné, aby si zamestnávateľ splnil voči Sociálnej poisťovni oznamovacie povinnosti spojené s nahlásením pracovného úrazu.

Nárok na úrazový príplatok vzniká od prvého dňa uznanej PN a vypláca sa za kalendárne dni. Výška úrazového príplatku od prvého do tretieho dňa PN je 55 % denného vymeriavacieho základu a od štvrtého dňa je to 25 % denného vymeriavacieho základu.

Poškodený, čiže dohodár, ktorý je dočasne práceneschopný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, požiada o úrazový príplatok predložením tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti – diel II. v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.