Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

06.06.2016 / Ak idete pracovať do zahraničia, overte si svoje povinnosti v Sociálnej poisťovni

Ak idete pracovať do zahraničia, overte si svoje povinnosti v Sociálnej poisťovni

Ak idete pracovať do zahraničia, overte si svoje povinnosti v Sociálnej poisťovni

Sociálna poisťovňa upozorňuje poistencov pred odchodom za prácou do krajín Európskej únie (vrátane Švajčiarska, Nórska, Islandu alebo Lichtenštajnska), že sociálne poistení môžu byť len v jednom členskom štáte únie. Podľa legislatívy Európskej únie nemôžu byť poistení v dvoch štátoch, ale len v jednom – v tom, v ktorom reálne vykonávajú činnosť, t. j. tam, kde reálne pracujú.

Konkrétne povinnosti voči Sociálnej poisťovni (SP) pri odchode za prácou do zahraničia (či je potrebné sa z poistenia v SP odhlásiť alebo nie) potom závisia od životnej situácie a právneho postavenia občana vo vzťahu k SP. Preto je dôležité, aby sa ešte pred odchodom do zahraničia každý občan osobne informoval v miestne príslušnej pobočke SP podľa trvalého bydliska.

Podrobnejšie informácie o práci v zahraničí sú zverejnené aj na webe v časti Poistné - Idem do zahraničia pracovať – čo robiť?

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.