Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

16.09.2012 / Dáta v cloude

Dáta v cloude. Výstrelok alebo trend?

Cloud computing

Slová ako cloud a cloud computing sú čoraz častejšie skloňované v odbornej a laickej verejnosti. Cloud znamená v angličtine oblak.

Je to výraz, ktorý sa dnes používa pre služby, ktoré zabezpečujú uloženie dát na serveroch v dátových centrách. Ak využívate tieto služby, tak už nemáte dáta uložené priamo vo svojom počítači, ale sú na vzdialenom počítači niekde v dátovom centre, teda akoby v oblakoch.

Výhody a nevýhody

Medzi najčastejšie spomínané výhody ukladania dát do cloudu patria v prvom rade úspora nákladov na obstaranie, správu a údržbu výpočtovej techniky. Ako ďalší pozitívny fakt je uvádzaná dostupnosť dát kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Na druhej strane medzi nevýhody patrí zasa nedostupnosť dát, ak nemáte k dispozícii internet, čo dnes ale reálne už nastáva iba výnimočne.

Ako najväčšiu prekážku v prechode do cloudu ľudia vnímajú bezpečnosť dát. Táto však pramení z nedostatočnej informovanosti a znalosti bezpečnostných rizík a úrovne zabezpečenia lokálnych a vzdialených počítačov.

Zamyslite sa

V nasledujúcich odkazoch nájdete názory z rôznych zdrojov na cloud computing. Prečítajte si ich, vyhľadajte si aj iné články na internete a utvorte si vlastný názor. My v tíme Humanet sme presvedčení, že cloud computing predstavuje budúcnosť.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.