Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

31.08.2018 / Dôchodca si môže uplatniť výnimku aj pri súbehu pracovného pomeru a dohody

Dôchodca si môže uplatniť výnimku aj pri súbehu pracovného pomeru a dohody

Informácia Sociálnej poisťovne

Ak je dôchodca zamestnaný na základe dohôd mimo pracovného pomeru a zároveň aj na základe pracovnej zmluvy, môže si pri dohode aj tak uplatniť výnimku z platenia poistného do výšky 200 eur. Z pracovného pomeru bude naďalej platiť poistné v riadnej výške. Existencia pracovného pomeru teda nevylučuje pre dôchodcov uplatnenie výnimky z platenia poistného na dôchodkové poistenie, ak súbežne pracujú aj na dohodu mimo pracovného pomeru.

Výnimka z platenia poistného sa vzťahuje výlučne na právny vzťah na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti. Sociálna poisťovňa upozorňuje tiež na to, že uplatniť si toto právo je možné iba na jednu dohodu v jednom kalendárnom mesiaci. Výnimku si dôchodca uplatňuje písomne u zamestnávateľa najneskôr pri podpise dohody. Ak odovzdá oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode neskôr, uplatní sa výnimka až od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.