Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

18.12.2012 / Ako prepojiť ekonomický systém a internetový obchod

Ako prepojiť ekonomický systém a internetový obchod

Obchodovanie na internete je dnes bežnou praxou. Každý efektívne rozmýšľajúci obchodník sa snaží okrem klasického predaja v kamenných obchodoch prevádzkovať aj vlastný internetový obchod. Mnohé firmy dokonca realizujú predaj tovaru a služieb výhradne prostredníctvom internetu.

Predajov realizovaných cez internet každodenne pribúda a samozrejme každý predaj je potrebné zaevidovať do účtovníctva. To znamená minimálne do účtovníctva zaevidovať faktúru, ktorá sa zákazníkovi na internete vystavila. Pri predaji rovnakého tovaru v klasickom obchode a zároveň aj v internetovom obchode je potrebné riešiť aktualizáciu stavu zásob pre obidva obchody, aby sa nestalo, že si zákazník niečo objedná na internete, ale tovar už bol medzitým predaný v kamennom obchode.

Ako je možné riešiť tieto dve základné požiadavky na prepojenie internetového obchodu a ekonomického systému sa pokúsime vysvetliť v tomto príspevku.

1. Ručné spracovanie

Pokiaľ neexistuje žiadna forma prepojenia ekonomického systému a internetového obchodu, potom sa musia všetky faktúry a zmeny zásob realizovať ručne. Toto väčšinou vykonáva účtovník na základe dokladov, ktoré dostáva v papierovej podobe.

Pri tomto spôsobe práce sa ani nedá hovoriť o prepojení alebo synchronizácii medzi ekonomickým systémom a internetovým obchodom. Jednoducho všetko, čo sa udeje v internetovom obchode, musí niekto prácne ručne zadať aj do účtovníctva. Takáto forma práce je maximálne neefektívna, generuje najviac chýb a v konečnom dôsledku je aj najdrahšia, pretože je potrebné zaplatiť prácu človeka, ktorý všetko zadáva ručne do príslušného ekonomického systému.

2. Dávková synchronizácia

Dnes asi najrozšírenejší spôsob aspoň trochu automatizovaného prenosu údajov medzi ekonomickým systémom a internetovým obchodom je prenos formou exportu údajov do súborov z jedného systému a ich následný import do druhého systému.

Tento spôsob práce je menej náročný na čas a prácu človeka a zároveň generuje menší počet chýb. Avšak jeho základným nedostatkom je, že nedáva reálny obraz v reálnom čase o stave účtovníctva a stave internetového obchodu. Rozdiely medzi evidenciou ekonomického systému a internetového obchodu sú dané tým ako často sa exporty a importy údajov realizujú, teda raz týždenne, raz denne, prípadne viac krát denne.

Čiastočne je možné tieto rozdiely eliminovať častejšími exportami a importami. Toto určite nemôžeme chcieť od konkrétnej osoby a preto je potrebné mať k dispozícii nejaký automat pre internetový obchod a automat pre ekonomický systém, ktoré budú v definovaných časových intervaloch vykonávať exporty a importy automaticky. Týmto spôsobom je možné znížiť rozdiely v jednotlivých evidenciách z časového hľadiska na rádovo hodiny, prípadne pri zvýšenej snahe o optimalizáciu procesov na desiatky minút.

3. Prepojenie v reálnom čase

Aby bolo možné ekonomický systém prepojiť s internetovým obchodom v reálnom čase, tak prvým predpokladom je, že sa musia navzájom vidieť. Ideálnym riešením je online ekonomický systém, keďže tento je dostupný prostredníctvom internetu rovnako ako internetový obchod, takže ich vzájomnú viditeľnosť a dostupnosť zabezpečuje internet. U bežného ekonomického systému toto tak ľahko realizovateľné nie je, keďže klasický ekonomický program býva inštalovaný na počítači konkrétnej účtovníčky.

Samotný internet a online ekonomický systém, ale ešte nemusia byť zárukou prepojenia ekonomického systému a internetového obchodu. Ešte je potrebné, aby obidva systémy poskytovali nejaké rozhranie pomocou, ktorého by vedeli vzájomne komunikovať.

Humanet ako jediný online ekonomický systém už dnes poskytuje rozhranie potrebné na komunikáciu s ním. Dokáže poskytnúť internetovému obchodu informácie o stave zásob na sklade a zároveň dokáže od internetového obchodu prijať vystavenú faktúru a zaevidovať ju do účtovníctva.

Jediné, čo je potrebné zabezpečiť, je aby príslušný dodávateľ programu pre internetový obchod využíval komunikačné rozhranie, ktoré online ekonomický systém Humanet dnes poskytuje.

Online ekonomický systém Humanet poskytuje prepojenie účtovníctva a internetového obchodu v reálnom čase. Už nikdy žiadne exporty a importy faktúr alebo skladových zásob!

Chcete vedieť viac?

Kontaktujte nás.

Je to úplne jednoduché. Stovky firiem už využívajú výhody online ekonomického systému Humanet.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.