Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

26.10.2018 / Humanet Efektívne: Rýchly výpočet hrubej mzdy pomocou mzdovej kalkulačky

Humanet Efektívne

Rýchly výpočet hrubej mzdy pomocou mzdovej kalkulačkyNedávno som videla na internete zaujímavé video. Hovorí sa v ňom o tom, aký je rozdiel v tom, čo priemerný Slovák dostáva za svoju prácu, a koľko by reálne potreboval pre život. Existuje tzv. ideálny stav, kedy 50 % by mali tvoriť naše každodenné životné náklady ako bývanie a strava, 30 % by sme mali míňať na veci, ktoré nám robia radosť, ako cestovanie či koníčky, a 20 % by sme si mali odkladať na horšie časy. Video prináša prehľad priemernej čistej mzdy a ideálnej čistej mzdy Slovákov žijúcich v najväčších mestách Slovenska. Napríklad v Žiline je priemerná čistá mzda 668 €. Ideálnu čistú mzdu na základe ceny nájmu bytov, stravy, MDH či mestskej dane, a pomeru 50:30:20 vypočítali na sumu 1564 €.

A viete koľko by mal Žilinčan zarábať v hrubom, aby mu zostala táto ideálna čistá mzda? Šikovná pomôcka v systéme Humanet to vypočíta za vás. Vo voľbe Základné nastavenia/ Mzdy v Zozname evidovaných rolí kliknite na voľbu Doplnky/ Mzdová kalkulačka.

V políčku Obdobie vyberte mesiac, za ktorý sa má hrubá mzda vypočítať. Vyberte položku Čistá mzda a do políčka vedľa zapíšte sumu čistej mzdy. Nastavte si ďalšie parametre pre výpočet hrubej mzdy, podľa ktorých program pri výpočte použije prípadné odvodové a daňové úľavy ako je napr. nezdaniteľná časť základu dane, či daňový bonus.

A potom stačí už len kliknúť na tlačidlo Vypočítať. Program vypočíta nielen sumu hrubej mzdy, t.j. to, čo by mal zamestnávateľ „utratiť“, aby zamestnancovi po zaplatení odvodov a dane zostala suma ideálnej čistej mzdy.

Program vypočíta aj jednotlivé sumy poistného a dane, a to nielen za zamestnanca, ale aj za zamestnávateľa, takže užívateľ má k dispozícii aj sumu CELKOVEJ CENY PRÁCE, čo sú náklady zamestnávateľa na túto pomyselnú ideálnu čistú mzdu zamestnanca.

Spracovala: Ing. Martina Lapšová, metodik PaM, HOUR, spol. s r.o.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.