Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

09.05.2016 / Počas rodičovskej dovolenky si môžete privyrobiť

Počas rodičovskej dovolenky si môžete privyrobiť

Počas rodičovskej dovolenky si môžete privyrobiť

Sociálna poisťovňa na svojich stránkach zverejnila článok týkajúci sa mamičiek na rodičovskej dovolenke.

Ak si chce žena, ktorej zamestnávateľ poskytuje rodičovskú dovolenku, privyrobiť napr. prácou na dohodu, takáto práca jej výšku materského pri ďalšom dieťati negatívne neovplyvní. V určitých prípadoch je jej naopak môže materské zvýšiť. Sociálna poisťovňa však upozorňuje, že ak by žena ukončila rodičovskú dovolenku a vrátila sa späť do pôvodného zamestnania napr. na skrátený úväzok, takáto práca by ďalšie materské mohla negatívne ovplyvniť, pretože materské sa jej v zásade vypočítava z aktuálneho hrubého príjmu.

Všeobecne platí, že nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom a existenciou nemocenského poistenia v čase vzniku dôvodu na poskytnutie materského. Do obdobia 270 dní sa započítava aj obdobie rodičovskej dovolenky zamestnankyne. Ak žena-zamestnankyňa poberá materské, následne čerpá rodičovskú dovolenku a opäť požiada o materské pri ďalšom dieťati, nárok naň jej automaticky vzniká. Materské pri druhom dieťati je spravidla v rovnakej výške ako pri prvom dieťati.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.