Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

18.06.2015 / Postup uplatnenia nemocenskej dávky

Postup pri uplatnení nároku na nemocenské dávky zamestnanca

Postup uplatnenia nemocenskej dávky

V súvislosti s uplatňovaním nároku na nemocenské dávky zamestnanca je zamestnávateľ povinný odovzdať pobočke Sociálnej poisťovne tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť (DPN) zamestnanca, ak trvá dlhšie ako desať dní, a to do troch dní po 10. dni trvania DPN.

Odovzdávanie ďalších tlačív potrebných k uplatneniu nároku, resp. preukázaniu trvania nároku na nemocenské dávky zákon zamestnávateľovi neukladá, zamestnávateľ je však povinný vydávať zamestnancom na ich žiadosť potvrdenia o rozhodujúcich skutočnostiach na účely sociálneho poistenia. V prípade žiadostí o nemocenské dávky ide napr. o potvrdzovanie údajov o zamestnancovi na žiadostiach.

Zamestnávateľ teda zodpovedá len za odovzdanie II. dielu Potvrdenia o DPN (Žiadosť o nemocenské), okrem prípadu, ak DPN zamestnancovi vznikne v rámci ochrannej lehoty - vtedy zamestnanec II. diel Potvrdenia o DPN odovzdá priamo príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Zamestnanec zodpovedá za predloženie ďalších dokladov súvisiacich s uplatňovaním nároku na nemocenské dávky a preukazovaním nároku na ich výplatu, ako napríklad Preukazu o trvaní DPN, IV. dielu Potvrdenia o DPN (ukončenie DPN), Žiadosti o materské, či Žiadosti o ošetrovné. Zamestnanec sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že tlačivo po potvrdení údajov zo strany zamestnávateľa odovzdá pobočke Sociálnej poisťovne zamestnávateľ. V takom prípade však Sociálna poisťovňa nemá možnosť sankcionovať zamestnávateľa za nedoručenie dokladov pobočke Sociálnej poisťovne včas.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.