Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

11.12.2014 / Potvrdenie o príjme

Potvrdenie o príjme zo závislej činnosti

Potvrdenie o príjme

Povinnosťou každého zamestnávateľa je vystaviť a doručiť zamestnancom, ktorým nebude vykonávať ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, potvrdenie o zdaniteľnom príjme fyzickej osoby zo závislej činnosti.

Potvrdenie o zdaniteľnom príjme fyzickej osoby zo závislej činnosti je definované na vzore tlačiva dané Finančným riaditeľstvom SR a povinnosť jeho vytvorenia je ustanovená podľa § 39 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Potvrdenie o zdaniteľnom príjme musí odrážať spracované mzdy zamestnanca za rok. Údaje musia byť preukázateľné podľa mzdového listu, prípadne podľa evidencie podľa § 39 ods. 4 zákona č. 595/2003.

Potvrdenie sa vystavuje zamestnancom, ktorí budú podávať daňové priznanie alebo tým, ktorým bude ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti spracovávať iný zamestnávateľ.

Zákonom stanovené lehoty doručenia potvrdenia sú nasledovné:

  • ak zamestnanec do 5. februára 2015 o potvrdenie zamestnávateľa nepožiada, zamestnávateľ je povinný vystaviť a doručiť mu potvrdenie najneskôr do 10. marca 2015
  • ak zamestnanec do 5. februára 2015 požiada zamestnávateľa o vystavenie potvrdenia, zamestnávateľ je povinný vystaviť a doručiť mu potvrdenie najneskôr do 10. februára 2015

Zamestnávateľ musí potvrdenie nielen vystaviť, ale zamestnancom aj doručiť v zákonom stanovenej lehote.

Spôsob preukázania doručenia potvrdenia nie je zo zákonom definovaný. Zamestnávatelia si pre kontrolu dávajú potvrdiť prevzatie od zamestnanca týmito spôsobmi:

  • na kópiu potvrdenia, ktorú musia odkladať do zákonnej lehoty (podľa zákona o účtovníctve)
  • na tlačive vyhlásenia k zdaneniu príjmu zo závislej činnosti (posledná strana)
  • odložia si potvrdenku z pošty, ak ho odošlú zamestnancovi poštou

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.