Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

02.05.2017 / Pracovné prostredie – 1. časť

Pracovné prostredie – 1. časť

Pracovné prostredie – 1. časť

V každom zamestnaní by sa mal zamestnávateľ snažiť, aby jeho zamestnanec podal maximálny výkon a preto by mu mal vytvoriť vhodné pracovné prostredie.

Pracovné prostredie je jedným z dôležitých faktorov, ktorý ľudia zvažujú pri výbere povolania, ale aj pri zotrvaní v ňom naďalej. Pozitívne a negatívne faktory pracovného prostredia majú dopad na správanie, nálady, pocity zamestnanca a odzrkadľujú sa predovšetkým na jeho práci a následne zdravotnom stave. Je veľmi dôležité, aby zamestnávatelia vytvárali vhodné pracovné prostredie pre svojich zamestnancov.

Pracovným prostredím sa zaoberá ergonómia.

Ergonómia (z gréčtiny .: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje. Či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je príslušným odborníkom (architekt, dizajnér a pod.) pripraviť materiál na základe ktorého je možné vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, biomechaniky, fyziológie a taktiež psychológie.

Medzi základné faktory, ktoré ovplyvňujú pracovné prostredie, môžeme zaradiť:

  • Hluk na pracovisku
  • Osvetlenie pri práci
  • Mikroklimatické podmienky
  • Farby a pracovné prostredie
  • Práca s počítačom

Tieto faktory si postupne predstavíme v ďalších článkoch.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.