Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

22.12.2017 / Príspevok pri narodení dieťaťa zo sociálneho fondu neovplyvňuje vyplácanie dávky materské

Príspevok pri narodení dieťaťa zo sociálneho fondu neovplyvňuje vyplácanie dávky materské

Legislatíva

Príspevok pri narodení dieťaťa vyplácaný zo sociálneho fondu neovplyvňuje vyplácanie dávky materské. Je to preto, že s platnosťou od 1.1.2014 bola prijatá zmena v § 30 písm. b) Zákona o sociálnom poistení.

§ 30 Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca

Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak

b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1, okrem príjmu, ktorý sa poskytuje z iného dôvodu, než za vykonanú prácu, za obdobie trvania dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky uvedeného v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.

Keďže príspevok zo sociálneho fondu nie je príjmom za vykonanú prácu, vyplatenie takéhoto príspevku nemá vplyv na vyplácanie dávky materské.

Vyplácanie dávky materské neohrozí ani príjem od jej zamestnávateľa, ktorý sa viaže na obdobie pred nástupom na materskú dovolenku. Napr. polročná odmena vyplatená za obdobie pred vznikom nároku na dávku materské tiež neovplyvní vyplatenie dávky materské.

Vyplácanie dávky materské ovplyvní len príjem, ktorý zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi za vykonanú prácu za obdobie trvania dôvodu na poskytnutie dávky materské. Tieto pravidlá platia aj pre ostatné nemocenské dávky.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.