Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

16.10.2014 / Priznanie dávky v nezamestnanosti

Priznanie dávky v nezamestnanosti

Priznanie dávky v nezamestnanosti

Poistenec, ktorý splnil podmienky na vyplácanie dávky v nezamestnanosti má na dávku nárok odo dňa zaradenia do evidencie a zaniká uplynutím šiestich mesiacov alebo štyroch mesiacov čiže podpornej doby.

Do podporného obdobia sa nezapočítava obdobie počas ktorého poberá:

  • nemocenské dávky
  • ošetrovné
  • materské
  • rodičovský príspevok

Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká dňom vyradenia z evidencie alebo dňom priznania:

  • starobného dôchodku
  • predčasného starobného dôchodku
  • invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%

Poistenec, ktorý bol vyradený z evidencie počas poberania dávky v nezamestnanosti a do dvoch rokov od vyradenia je znovu zaevidovaný vzniká nárok na dávku odo dňa opätovného zaevidovania do evidencie vo výške, aká mu bola vyplácaná v predchádzajúcej evidencii. Nárok na dávku zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia.

Poistenec, ktorý bol vyradený z evidencie počas poberania dávky, ktorú poberal aspoň tri mesiace má nárok na jednorazové vyplatenie 50% dávky za zostávajúcu časť podporného obdobia. O vyplatenie požiada písomne. Jednorazovým vyplatením dávky zaniká nárok na vyplatenie dávky v prípade opätovného zaradenia do evidencie v období do dvoch rokov.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.