Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

21.03.2017 / Sociálna poisťovňa nemocenské zamestnancom vypláca až od 11. dňa práceneschopnosti

Sociálna poisťovňa nemocenské zamestnancom vypláca až od 11. dňa práceneschopnosti

Sociálna poisťovňa nemocenské zamestnancom vypláca až od 11. dňa práceneschopnosti

Keď je zamestnanec práceneschopný, viete, kedy sa zamestnancovi vypláca náhrada príjmu zamestnávateľom a kedy nemocenské Sociálnou poisťovňou?

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnancov, že pri dočasnej pracovnej neschopnosti im dávku nemocenské za prvých desať dní jej trvania nevypláca. Za tieto dni im vypláca zamestnávateľ náhradu príjmu v zmysle zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, preto ak vznikne problém s jej výplatou, je potrebné kontaktovať v prvom rade jeho. Náhradu príjmu vypláca zamestnávateľ spolu so mzdou vo výplate.

Ak dočasná pracovná neschopnosť trvá viac ako 10 kalendárnych dní, od 11. dňa začne nemocenskú dávku – nemocenské vyplácať Sociálna poisťovňa (pobočka príslušná podľa sídla zamestnávateľa) priamo zamestnancovi. Do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti je preto povinnosťou zamestnávateľa predložiť Sociálnej poisťovni Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti – II. diel (Žiadosť o nemocenské). Nemocenské potom Sociálna poisťovňa vypláca vo výške 55 % z denného vymeriavacieho základu.

Iná situácia v prípade zamestnanca môže nastať len v prípade, ak mu počas prvých desiatich dní trvania dočasnej pracovnej neschopnosti pracovný pomer zanikne. Vtedy zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi náhradu príjmu za dni od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti do skončenia pracovného pomeru. Za obdobie po skončení pracovného pomeru vypláca nemocenské Sociálna poisťovňa. Ak vznikne dočasná pracovná neschopnosť v rámci ochrannej lehoty, t.j. po skončení pracovného pomeru, Sociálna poisťovňa vypláca nemocenské od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.