Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

07.05.2018 / Za zamestnanca žiada o vrátenie poistného zamestnávateľ

Za zamestnanca žiada o vrátenie poistného zamestnávateľ

Informácia Sociálnej poisťovne

Ak vznikne preplatok na poistnom zamestnancovi (najčastejšie sa tak stáva pri priznávaní starobného dôchodku) a tento sám požiada o jeho vrátenie, Sociálna poisťovňa mu preplatok nemôže vrátiť. O vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu podľa zákona o sociálnom poistení žiada v prípade zamestnanca jeho zamestnávateľ, ktorý sa následne so zamestnancom vyrovná. Výnimkou je zamestnanec s viacerými poistnými vzťahmi (ak má napr. dva pracovné pomery), ktorý presahuje maximálny mesačný vymeriavací základ. Takýto zamestnanec žiada o vrátenie poistného vo vlastnom mene.

Odo dňa priznania starobného dôchodku zamestnanec neplatí poistné na poistenie v nezamestnanosti ani na invalidné poistenie. Až do dňa predloženia rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku zamestnávateľ ale platí za zamestnanca na všetky druhy poistenia. Následne má povinnosť poslať opravné Mesačné výkazy poistného a príspevkov + príloha za celé obdobie odo dňa priznania starobného dôchodku. Zamestnávateľ môže potom podať žiadosť o vrátenie poistného prostredníctvom tlačiva Žiadosť o vrátenie poistného. Poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, Sociálna poisťovňa poukáže na účet zamestnávateľa. Spraví tak do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti alebo odo dňa od zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.