Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

03.05.2017 / Zamestnávatelia, pozor na chyby pri registrácii dohodárov

Zamestnávatelia, pozor na chyby pri registrácii dohodárov

Zamestnávatelia, pozor na chyby pri registrácii dohodárov

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov na pomerne časté chyby pri registrácii zamestnancov pracujúcich na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Najčastejšie dochádza k chybám pri prihlasovaní a odhlasovaní dohodárov v prípade, ak majú uzatvorené viaceré dohody u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnanec u jedného zamestnávateľa dva právne vzťahy (napríklad dve dohody o vykonaní práce), je potrebné prihlásiť ho z oboch právnych vzťahov. Zamestnávatelia zvyknú prihlásiť takýchto zamestnancov len raz, čo nie je správne.

Ak má zamestnávateľ uzatvorené s jedným zamestnancom dve po sebe nasledujúce dohody (teda nejde o predĺženie prvej dohody dodatkom), je povinný tohto zamestnanca z prvej dohody odhlásiť a následne ho prihlásiť na druhú dohodu.

Zamestnávatelia nepostupujú správne ani pri oznamovaní typu zamestnanca. Je potrebné rozlišovať pravidelný mesačný príjem a nepravidelný príjem; ďalej to, či osoba, ktorá má uzatvorenú dohodu, je poberateľom starobného, invalidného, výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku a tiež skutočnosť, či ide o dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, prípadne o dohodu o brigádnickej práci študenta. Presné číselné kódy typu zamestnanca sú definované v Poučení na vyplnenie Registračného listu FO, prostredníctvom ktorého zamestnávateľ zamestnanca do Sociálnej poisťovne prihlasuje.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.