Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

06.09.2013 / Zjednodušená faktúra je plnohodnotným dokladom

Zjednodušená faktúra

Zjednodušená faktúra

Zjednodušená faktúra, ktorá neobsahuje všetky údaje ako riadna faktúra, je považovaná za plnohodnotnú faktúru na účely odpočtu dane z pridanej hodnoty.

Od 1.1.2013 môže platiteľ dane a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, vyhotoviť zjednodušenú faktúru. Zjednodušená faktúra musí obsahovať všetky údaje popísané v § 74 ods. 1 zákona o DPH okrem údajov o odberateľovi a jednotkovej cene.

Za zjednodušenú faktúru sa považuje

  1. Doklad za tovar alebo službu, ktorý nepresiahne sumu 100 EUR (sem napríklad patria aj cestovné lístky).
  2. Doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou (ERP), ak cena nepresiahne v hotovosti 1000 EUR a inými platobnými prostriedkami 1600 EUR.
    Pozn: Doklady vyhotovené ERP budú na účely DPH uznané ako faktúry len v prípade, ak ich vyhotoví platiteľ dane, ktorý eviduje tržby podľa zákona č. 289/2008 o ERP.
  3. Doklad vyhotovený tzv. tankovacím automatom, ak cena uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je vyššia ako 1600 EUR.
  4. Podkladová časť nálepky (diaľničnej známky), ak obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho IČ DPH, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
  5. Faktúra, doklad alebo oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a jednoznačne sa na ňu vzťahuje. Tento doklad musí obsahovať poradové číslo pôvodnej faktúry a údaje, ktoré sa menia (napr. dobropis, ťarchopis).

Zjednodušenú faktúru nemôžete vyhotoviť ak ide o

  • Dodanie tovaru alebo služby s miestom dodania v inom členskom štáte, ak je osobou povinnou platiť daň príjemca, a to aj vtedy, ak je dodanie oslobodené od dane.
  • Dodanie tovaru formou zásielkového predaja s miestom dodania v tuzemsku.
  • Dodanie tovaru oslobodené od dane podľa § 43.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.